reklama
reklama
9. 12. 2013 | poslední aktualizace: 10. 12. 2013  09:20

VIDEO: Jak naložit s rodinnou firmou, když se potomek "nepovede"?

Nejoblíbenější variantou řešení budoucnosti rodinné firmy je předání potomkovi. Ale jak to udělat? Co když je potomků více? A jaké jsou možnosti, pokud není v rodině žádný vhodný nástupce? Na takové otázky odpovídali v debatě hosté pořadu Byznys Online.
Debata Byznys Online o předávání štafety v rodinné firmě.
Debata Byznys Online o předávání štafety v rodinné firmě.
foto: Libor Fojtík

Kryštof Valenta se po dokončeném studiu před čtyřmi měsíci oblékl do montérek a ve firmě založené jeho otcem nařezává plechy. "Dali jsme mu na výběr, co chce dělat, a dobrovolně si vybral, že bude ve firmě stejně jako jeho sestra pracovat. Nyní tu firmu zná odspoda lépe než já, a to jsem v ní dvacet let," říká jednatel a zakladatel rodinné firmy Kondor Kamil Valenta. 

V příštím roce Valentu juniora uvítají pracovníci ve firemních prodejnách. Jednoho dne mu možná bude celá firma říkat pane. 

Generační obměna nebo prodej novému vedení patří mezi nejdůležitější, ale zároveň i nejdelikátnější okamžiky v životních cyklech rodinných firem. Důležité je tak nejenom se na tento proces připravit dlouho dopředu, ale zároveň jej důsledně probírat s ostatními členy rodiny, obchodními partnery i zaměstnanci, shodli se účastníci Byznysu Online, který pořádají Hospodářské noviny ve spolupráci s Deloitte Academy. 

reklama

"Vyvolenému nástupci ten podnik nikdy nesmí spadnout přímo do klína. Musí o své místo bojovat i s lidmi uvnitř firmy nebo zájemci zvenčí," říká jednatel výrobce zemědělské techniky LIVA Předslavice Libor Jungvirt. On sám firmu nedávno převzal po svém otci. Tu mu pomáhal zakládat ještě jako šestnáctiletý student. 

Napomoci vývoji takového mladého člověka by pak mohly i stáže v zahraničí nebo u konkurentů. "V Německu má nabírání zkušeností u konkurence tradici, u nás se s ním ovšem příliš nesetkávám. Je to škoda, vede to i k určité kultivaci toho daného odvětví," všímá si řídící partner poradenské společnosti Krajíček & Associates David Krajíček. 

video: Byznys online: Pokud se potomek nepovede, je lepší vložit majetek rodinné firmy do nadačního fondu
NastupnictvA-_ve_firmA_ch.mp4.jpg

Důležité je tak nepodlehnout vlastní zaslepenosti a ponechat si objektivní pohled na potomkovy schopnosti. Zbavit možného nástupce neviditelné aury nedotknutelnosti ale může být leckdy velice obtížné. 

"Na rodinného příslušníka je jiný metr. Lidé ve vašem okolí vám otevřeně neřeknou, že to s ním není úplně ono. Je ale nutné o tom hovořit otevřeně a přistupovat k věci citlivě. Propouštění je vždy bolestné, a pokud se to týká rodinného příslušníka, tak to může na hodně dlouho poznamenat mezilidské a rodinné vztahy," dodává Jungvirt.

Ideální doba na předání neexistuje. "Platí ale, aby po překročení třiceti let byl daný člověk již zatažen do vedení firmy s tím, že před čtyřicítkou je pověřený celým jejím vedením," radí Tomas Seidl, partner zodpovědný za oddělení Deloitte Private. 

Interim manažer nejen jako dočasné řešení

V případě, že potenciální nástupce ještě zkušenostmi a věkem nedozrál, lze sáhnout po dočasném manažerovi. Firmy se dnes nemusí bát, že by po velkých, bohatých korporacích zbyli na trhu pouze manažeři druhé kategorie. 
"S nástupem ekonomické krize došlo ke změně hodnot u českých manažerů," tvrdí Krajíček.

Ti si tak už uvědomují, že stačí jedno rozhodnutí v mateřské společnosti a jejich regionální divize může ze dne na den zaniknout. "Nižší plat jim pak více než dostatečně kompenzuje svoboda při rozhodování a schopnost rychlé reakce firmy," dodává Krajíček. Právě to je podle jeho zkušenosti motivuje mnohem více než případný podíl na firmě. 

Přínosem manažerů zvenčí pro firmu jsou tak bohaté zkušenosti a nový pohled na věc. Takzvaný interim manager může na klíčové pozici uvnitř firmy zůstat i po převedení na nástupce. 

Otázka, komu firma nakonec připadne, ale může silně poškodit rodinu i firmu. "Spory uvnitř firmy ohledně nástupnictví nebo prodeje ji mohou paralyzovat a vytvářejí nejistotu jak u zaměstnanců, tak u obchodních partnerů," všímá si Jungvirt. V krajním případě mohou sváry o majetek vést i k definitivnímu pádu firmy. 
"Předejít těmto špatným scénářům se dá tím, že se o tom začne v rodině hovořit dlouho dopředu a načrtne se vlastní charta, podle které se bude postupovat," říká Seidl. 

Novou možností je rodinná nadace

Ten jedním dechem připomíná, že s novým občanským zákoníkem budou moci rodiny nově využívat například rodinných nadací a svěřenských fondů, do kterých může být majetek firmy převeden. Takové instrumenty jsou administrovány správcem, a jsou tak chráněny před potenciálními negativními vlivy uvnitř rodiny i zvenku. Nadace a fondy jsou přitom v zahraničí, například ve Velké Británii nebo i sousedním Rakousku, velmi běžné. 

Vnitřní pravidla takového fondu mohou pamatovat i na takové eventuality, jakými jsou výplata apanáže pro člena rodiny – studenta, nebo úhrada zdravotní péče nebo i platby pro ty, kteří se rozhodli ve firmě neangažovat. 

Pokud se v rámci rodiny žádný přirozený kandidát neprofiluje, ať už pro nechuť, nebo nedostatek obchodního talentu, lze firmu prodat stávajícímu managementu. 

Pro a proti prodeje do rukou managementu

Výhodou takového řešení může být, že současný majitel již v tyto lidi má důvěru a zajistí se i kontinuita uvnitř firmy. Management podniku však ne vždy musí mít zájem nebo prostředky na odkup. V takovém případě nezbývá než se poohlédnout po strategickém partnerovi či kupci. 

I zde platí zásada důkladné přípravy. "S přípravou na prodej by se mělo začít alespoň tři roky dopředu. V první řadě je nutné dát do pořádku účetní knihy, které budou potenciální kupci detailně studovat. Dále je vhodné vyčlenit majetek, který přímo nesouvisí s podnikáním," doporučuje Seidl. 

Prodejci by také neměli podcenit právní přípravu. Zatímco oni sami se musí rozloučit s "dlouho opečovávaným dítětem", na druhé straně se proti nim postaví armáda chladnokrevných právníků. 

Autoři: Martin Kohout
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Zaměstnavatelé nechtějí až 35 procent uchazečů o místa kvůli nevhodnému obsahu na sociálních sítích.
Průzkum
Pracujte na svém profilu na sociálních sítích, radí odborníci na...
VIDEO
Baidu představuje své "chytré" hůlky.
reklama
reklama
reklama