Premiéři zemí Evropské unie po nočním jednání nezískali podporu pro změnu základní smlouvy EU od všech jejích států. Jednají o řešení dluhové krize - zatím se údajně dohodli jen na zpřísnění rozpočtových pravidel členských zemí eurozóny.

Na čem dalším se lídři mohou dohodnout? Jaké dopady mohou mít výsledky aktuálního summitu a dalšího vývoje v eurozóně na Česko. Co by pro EU a Česko znamenal rozpad eurozóny?

 

Na otázky čtenářů odpovídal Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB. Dříve pracoval jako analytik pro středoevropské trhy NRI ve Vídni, byl ředitelem pro strategii a výzkum pražské Raiffeisenbank a vedoucím ekonomického výzkumu skupiny Patria Finance.

"Obávám se, že v případě rozsáhlé desintegrace bychom se mohli relativně rychle dočkal obnovení řady překážek mezinárodního obchodu, tzn. v jistém smyslu bychom se vrátili před bod nula," napsal v jedné z odpovědí.

Martin Kupka je účastníkem Macháčkovy výměny, online debat českých ekonomů na IHNED.cz.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Daniel
Dobrý den, v otázce krize eurozóny by mě zajímal Váš názor: 1) zda může ovlivnit krize českou měnu vyšší inflací nebo deflací a v jakém horizontu 2) zda může v návaznosti na krizi nebo jiné faktory dojít k monetizaci a v jakém horizontu 3) v souvisloti s výše uvedeným je bezpečné mít hotové finančí prostředy v čeksé bance, např. České spořitelně 4) jak je váš předpoklad růstu inflace v následujících třech letech 4) kam byste v této situaci např. investoval nebo vložil 1 mil korun Děkuji D.R.
1) ano, může, obojím směrem. Zpomalení ekonomiky podpořené krizí bude působit protiinflačně, pokud by došlo k déletrvajícímu oslabení koruny, uplatnil by se vliv proinflační (přes vyšší dovozní ceny). Efekt slabšího kurzu by zapůsobil rychleji než efekt ekonomického útlumu. 2) v ČR patrně nikoliv, v eurozóně ano, rozsah patrně poroste v čase 3) ano, české banky jsou podle přísných stres testů ČNB ve velmi dobré kondici 4) 2012 nárůstna cca 3.5 % vlivem vyšší sazby DPH, poté pokles ke 2 % 5) na to není jednoduchá odpověď, závisí vždy na konkrétní situaci klienta
Martin
Mirek
Vážený pane Kupko, proč to státy EU nechaly dojít až tak daleko? proč se ostatní státy EU nepodílejí na nějaké kompenzaci, vždyť se to týká i jich? vidíte ve skutečnosti nějaký reálný vývoj v následujícíh měsících a letech zbavený novinářské polemiky a diplomatických balastů? jak se rozpad eurozóny může projevit celkově ve státech Evropské unie a EHS, na fungování státní správy, dodržování actio communitaire, jednotného vnitřního trhu a bezcelní zóny atd.? Bude po případném rozpadu Evropské měnové unie následovat pomalé znovuobnovování národního centralismu? Jak se to projeví u běžného občana?
1) při zakládání eurozóny byla podceněna rizika plynoucí z různorodosti členských zemí a nebyly do základů zabudovány mechanismy, které by předešly eskalaci fiskálních problémů v prostředí, které je pro náročnější než 90. léta 20. století. Od chvíle. kdy se plně obnažil řecký problém, se různé evropské země a instituce snaží uplatnit své zájmy a názory na to, jak krizi řešit, a sladění těchto různých vizí trvá až příliš dlouho. 2) chápu, že kdo se nepodílí na výhodách společné měny, nemá tak silnou motivaci podílet se na sanaci chyb členských zemí ... 3)+ 4) myslím, že jedinou cestou vpřed pro eurozónu je přijetí opatření, směřujících k fiskální konsolidaci a prohloubení fiskální integrace. Pokud se toto nepodaří prosadit, eurozóna v současné nereformované podobě bude dlouhodobě neudržitelná. Z ještě delšího pohledu je velmi žádoucí, aby fiskální konsolidace a integrace podpořily snižování velkých rozdílů v produktivitě práce a efektivitě státní správy členských zemí. 5) obávám se, že v případě rozsáhlé desintegrace bychom se mohli relativně rychle dočkal obnovení řady překážek mezinárodního obchodu, tzn. v jistém smyslu bychom se vrátili před bod nula... 6) negativně
Martin
Karel
Dobry den pane Kupko. Mam dotaz ohledne inflace. Pokud bude pokracovat soucasne skupovani dluhopisu ECB, prisun levnych penez bankam a pripadne pujcky ECB MMF (jenz je zpetne pouzije na pomoc zadluzenym zemim). Zajimalo by me, v jakem casovem horizontu a jak silne lze ocekavat zvyseni inflace v eurozone. Dale jak se to projevi na inflaci v Ceske Republice. Proc se inflace nezvysuje uz nyni? Dekuji za odpoved.
Přesnou odpověď asi nikdo nezná. Podíváme-li se do Spojených států, kde Fed do ekonomiky již nalil veliký objem peněz, obavy z velké inflační vlny v Evropě v případě kooperativní politiky ECB nemusí být snad tak hrozivé. Důvodů, proč inflace neroste tak, jak se mnozí obávali, může být celá řada: nevyužité kapacity, snížení multiplikátoru, jímž se peníze ve finančním sektoru "množí", fakt, že nezanedbatelná část uvolněných peněz se vrací do centrální banky v podobě uložených bankovních rezerv, převedení uvolněných peněz mimo domácí region, atd... Pokud jde o dopad případného zvýšení inflace v eurozóně na ceny v ČR, jeho síla by závisela na schopnosti substituovat dražší dovážené zboží levnějším a také na vývoji kurzu koruny k euru. Posilující koruna by přenos inflace přes dovozní ceny brzdila.
Martin
madqwert
Dobrý den, co by znamenal rozpad eurozóny pro toho, kdo vás platí, tedy ČSOB a co pro vlastníka ČSOB belgickou banku KBC? Děkuji za odpověď.
Jistě záleží na tom, jaký rozpad eurozóny máme na mysli - jestli třeba jen řízené oddělení jedné země, nebo nekoordinovaný totální rozpad. Nicméně s touto výhradou: české banky jsou v dobré kondici (viz výše v diskusi), ČNB střeží bedlivě, aby nedocházelo k eventuálním pokusům stresovaných "matek" o vylepšení jejich pozice na úkor tuzemských bank. Dopad krize eurozóny se tak u nás bude odehrávat primárně v rovině negativních důsledků pro reálnou ekonomiku. Banky jsou pupeční šňůrou spojeny se svými klienty - podniky a domácnostmi -, a když se nedaří jim, promítne se to negativně i do hospodaření finančních institucí. V žádném případě by se však nemělo jednat o dopad fatální - viz pasáž o dobré kondici našich bank výše.
Martin
liqure
pokud bude ECB tisknout penize, prelije se inflace k nam? S jakym odstupem? Je mozne budouci inflaci odhadnout? Dekuji za odpoved.
Odkázal bych na svoji odpověď na podobnou otázku výše v diskuzi. Děkuji za pochopení.
Martin
Roman
Dobrý den p. Krupko Václav Klaus jednou zmínil že když se dělilo Československo, tak se dělila i jeho měna (Koruna Československá na Korunu Českou a Korunu Slovenskou) a že se při tom nic zvláštního nedělo. Tak proč by se podobným způsobem nemohlo rozdělit Euro na ty různé Marky, Liry, Franky atd ? Vždyť i bývalá Jugoslávie měla svojí měnu a dneska je z Jugoslávie několik zemí z nichž každá má svojí měnu. Podobně to tak bylo i v případě SSSR. Děkuji
Nabídnu dva argumenty. Za prvé, velikost eurozóny je mnohem větší a vzájemná provázanost jejích různých subjektů komplikovanější a intenzivnější než tomu bylo v případě ČR a SR, SFRJ nebo SSSR. Za posledních dvacet let postoupila dále globalizace, zvýšila se volatilita na trzích, za každou chybu se platí mnohem tvrději. A dále: třebas se nám to nemusí tak jevit, rozdělení ekonomik, o nichž se zmiňuje otázka, bylo taženo v nezanedbatelné míře politicky, nebylo vynuceno pouze ekonomicky. Míra předpokládaného oslabení nové drachmy vůči euru v případě, že by Řecko opustilo eurozónu by byla mnohem vyšší, než bylo oslabení koruny slovenské vůči české po rozdělení Československa. Úměrně větší šok by potom muselo prožít i Řecko, zasaženy by byly i země, které by v eurozóně zůstaly.
Martin
Roman
Dobrý den, po rozpadu eurozony jakou předpokládáte devalvaci české měny vůči budoucí německé marce a emerickému dolaru,respektive jaký kurz vůči těmto měnám předpokládáte. Jaký pokles HDP české republiky předpokládáte po rozpadu eurozóny. Myslíte si ,že se dá eurozóna opatřeními které prosazuje Německo s Francií ještě zachránit a nebo je již příliš pozdě a k rozpadu stejně dojde Děkuji Roman
Na první část otázky si netroufám odpovědět. Predikovat vývoj měnového kurzu je velmi těžké i časech relativně klidných, natož v situaci, kterou zmiňujete. Síla negativního dopadu rozpadu eurozóny na český HDP by závisela na konkrétní podobě tohoto rozpadu. Také záleží na tom, zda máme na mysli dopad, řekněme, v prvních dvou letech po rozpadu, nebo dopad kumulativní, v delším časovém horizontu. Takže ani zde Vám nemohu dát konkrétní odhad, každopádně bychom na rozpadu eurozóny nevydělali... K druhé části otázky: myslím si, že cesta vpřed není pro eurozónu ještě uzavřená. Bude však velmi záležet na tom, kolik budou pánové u jednacího stolu ochotni slevit se svých představ v zájmu dosažení funkčního kompromisu, a také, jak rychle se budou schopni dopracovat k případnému dostatečně věrohodnému řešení. Faktor času je dnes už velmi významný.
Martin
Petr
Dobrý den, nemyslíte si, že podstata problému Evropy ( a možná nejen Evropy ) je někde jinde ? 1. katastofální demografický vývoj. 2. morální hazardy , zejména bankovního sektoru, který zisky snadno "projí" ale sanace dělá stát a to za neustálého vydírání banovního sektoru, že jeho padnutím se stane kolaps ? Nesplácení půjček je kapitola sama o sobě. 3. Totálně sešněrovaným a přeformalizovaným státem, kde ti co "fazole vypěstují se mají podstatně hůře, než ti, kteří fazole počítají" ? Nebo jinak, parazit neparazituje, ale přímo hostitele ničí. 4. Katastrofální produktivita práce, pokud vezmeme obrovský technologický vývoj za posladní roky, tak v tomto poměru je dle mého názoru produktivita menší ( a lenost civilizace větší) a. skutečně se domníváte, že nějaké tisknutí peněz, stanovení kurzů a neustálé optimisticky laděné prognozy to zachrání ? b. kde vidíte chyby i v bankovním sektoru (Vaší bance) c. jaká řešení navrhujete Vy ? Děkuji, Petr
Děkuji za velmi obsáhlou otázku, vyčerpávající odpověď na ni by šla daleko za rámec prostoru, který tu máme. Každopádně souhlasím s tím, že evropská dluhová krize je jen jednou z dílčích manifestací hlubších problémů, systémových i hodnotových, naší moderní civilizace. Tištění peněz samo o sobě nic nezachrání, tím méně optimistické prognózy analytiků :o) Na druhé straně se domnívám, že pokud máme k dispozici nástroje, které nám pomohou předejít výrazným ekonomickým otřesům a propadům a poskytnou nám čas, nedokonalý systém v delším časovém horizontu vylepšit, měli bychom je použít. Třeba tu šanci promarníme, třeba ne ...
Martin
Petr
Dobrý den pane Kupko, rád bych se dotázal na Váš odborný názor či odhad, nakolik může nedostatek kapitálu mateřských bank v eurozóně (Erste, Sociéte Generale, Commerzbank, Raiffeisen) ovlivnit situaci jejich dceřinných společností v ČR ?? Jinými slovy jsou v případě eskalace krize v eurozóně ČNB a ostatní mechanismy schopny zabránit "vysávání" dcer matkami tak, aby neohrozily jejich stabilitu v našem poměrně robustním bankovním sektoru a ochránily úspory českých střadatelů ?? Poslední otázka je na Váš odhad míry přenosu inflace do ČR jako země se suverénní měnou, pokud např. v eurozóně dosáhne 10% ?? Děkuji za odpověď a přeji příjemný den.
Dobrý den, omlouvám se, také ve Vašem případě bych se rád odkázal na své odpovědi k některým již dříve položeným otázkám.
Martin
R. Jansky
Jakym způsobem by mohla ČNB reagovat na rozpad a následný vývoj? Mohla by jít s úrokovými sazbami nahoru?
Pokud by důsledkem rozpadu byla ekonomická recese, vytvořilo by to prostor spíše pro snižování sazeb ČNB. Na druhé straně, pokud by rozpad vyvolal výrazné oslabování koruny, byl by tu motiv pro zásah ve prospěch udržení stability kupní síly české měny. Dokážu si tedy představit pohyb sazeb oběma směry, v závislosti na vývoji konkrétní situace.
Martin
Jan Cizak
Dobry den, ze je tomu tak, ze kdyz mame ceskou korunu, pak mohou banky vydelavat na smenach, a kdyz bude men vic tim lepe a v neprehlednejsim se vydelava jeste lip. Jen ne to euro, ze jo. Bylo by navazani Kc na euro, jak udelali Svycari pro ceskou republiku nevyhodne? Kdo tomu v CR brani? Dekuji za odpoved, Jan
Dobrý den, konverzní poplatky jsou pro banky jistě příjemným zdrojem příjmu, nikoliv však tím klíčovým. V té míře, v níž hladké fungování měnové unie přispívá k rozvoji podnikání a růstu hdp v měnové unii, dodatečné výnosy z titulu zavedení společné měny dokáží více než kompenzovat ztráty ze snížení konverzních poplatků. Jak zmíněno již dříve, prioritou pro banky, i z hlediska jejich výnosů, jsou prosperující klienti - firmy a domácnosti. Co se týče švýcarského franku a české koruny. Bohužel pro nás, struktura švýcarské ekonomiky i její vnímání investory se stále ještě příliš odlišují od ekonomiky české. Proto i to, co může být výhodné pro frank, nemusí být optimální pro korunu.
Martin
josef
Dobrý den, pane Kupko, znamenal by rozpad eurozóny omezení resp. úplné zastavení čerpání dotací z fondů EU v souvislosti s plánovaným programovacím období 2014 - 2020? A jaký dopad by to mělo na dotace čerpané v programovacím období 2007 - 2013? Děkuji za odpověď.
Omlouvám se všem, na jejichž otázky se dnes už nedostane. Snad dokážu být příště rychlejší :o) Přeji všem klidné, pohodové Vánoce a do roku 2012 pevné zdraví i pracovní úspěchy. Martin Kupka
Martin
Jíří Hlavatý
Jen jeden dotaz. Jaká je a kde se dá dohledat vlastnická struktura ČNB? Komu prostě ve skutečnosti patří. Díky
Pavel Sanin
Nebylo by lepší, abychom z EU vystoupili? Neměli bycho spíše orientovat se více na Rusko a postsovětské země a hledat spojenectví tam?