reklama
reklama
24. 10. 2011 | poslední aktualizace: 25. 10. 2011  13:36

Byznys Online: Jedno inkasní místo by mohlo sloužit i k výplatě dávek

Jedno inkasní místo (JIM) by mohlo v horizontu deseti let sloužit i k výplatě sociálních dávek. Na fóru Byznys Online pořádaném HN a společností Deloitte to řekl náměstek ministra financí Ladislav Minčič. JIM by mělo od roku 2013 přijímat zatím jen daně a pojistné.
Čtěte více o: podnikání a daně | Deloitte | fórum | byznys
Zleva doprava - náměstek ministra financí Ladislav Minčič, Lumír al Dabagh ze společnosti Beneš a Lát, Miroslav Svoboda z Deloitte, Milan Smutný ze Seznamu, Martin Jašminský z HN
Zleva doprava - náměstek ministra financí Ladislav Minčič, Lumír al Dabagh ze společnosti Beneš a Lát, Miroslav Svoboda z Deloitte, Milan Smutný ze Seznamu, Martin Jašminský z HN
foto: HN - Václav Vašků

Jedno inkasní místo, které má v Česku od roku 2013 přijímat všechny daně a pojistné, by časem mohlo sloužit i k výplatě sociálních dávek a dalších plateb od státu k občanům. Na pondělním fóru Byznys Online, které pořádaly Hospodářské noviny spolu s Deloitte Academy, to řekl první náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

„Je to sice horizont řekněme deseti let, ale naše představy jsou takové, že by občan na tomto místě odevzdal balíček se svými povinnostmi vůči státu a také se svými nároky. Následně by stát vyhodnotil jeho čistou pozici a podle toho by se postupovalo dále,“ uvedl Minčič.

partner akce

Pro horizont několika příštích let však platí původní představa, to znamená sloučení výběrčích míst finančních a celních úřadů, České správy sociálního zabezpečení a zdravotních a úrazových pojišťoven.

Stát očekává úspory

Ministerstvo financí hodlá systém v prvé řadě zjednodušit. Od toho očekává úspory na straně státu v řádu miliard korun. Další úspory prý budou v soukromém sektoru, kterému ubude část papírování.

„Zatím si netroufnu říct, jestli to přinese úspory na straně soukromého sektoru a jaké. Myslím však, že by to mělo přinést zefektivnění na straně státu. Nikdo z nás nemá radost, když slyší o poměru nákladů na výběr daní a případně daňových úniků,“ dodal partner společnosti Deloitte Miroslav Svoboda.

Mezi další témata diskuse patřily útěky firem do daňových rájů nebo výdajové paušály pro živnostníky. Minčič v tomto ohledu naznačil, že jednou z cest, jakou se současná politická reprezentace možná bude ubírat, bude omezení počtu uživatelů paušálů. Snižování jejich sazeb je totiž politicky neprůchozí.

video: Byznys Online: Jedno inkasní místo by mohlo sloužit i k výplatě dávek
Byznys_online_dane_1_1.mp4.jpg
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
10 roků? (anonym)
Proč tak dlouho. A vůbec proč se to neudělalo dávno? Pomohlo by...
jeden myslel a něco se mu stalo, (Wlasta)
druhý nemyslel a šlápl do toho. Až to MOŽNÁ a MYSLÍM nevyjde nastoupí...
No, každý kdo mudruje (čtenář1)
by se měl seznámit s úžasnými výsledky na úřadu práce, které se...
Tak to je geniální (giorgio)
"Zatím si netroufnu říci,jestli to přinese úspory na straně soukromého...
Re: Byznys Online: Jedno inkasní místo by mohlo sloužit i k výplatě dávek (anonym)
2.9 miliardy a úsporu 2900 zaměstnanců. jeho studie je na stránkách...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama