reklama
reklama
7. 9. 2011 | poslední aktualizace: 9. 9. 2011  13:34

Vedoucí partner Deloittu: Úspěšné firmy jsou hlavně v Česku, Maďarsko je špatným příkladem

Česko patří v regionu střední a východní Evropy k těm nejúspěšnějším, říká Josef Kotrba z poradenské společnosti Deloitte. Ta už pět let každým rokem sestavuje žebříček 500 největších firem v regionu. Ten aktuální si už ve čtvrtek můžete prohlédnout v Hospodářských novnách.
Marek Hudema
Marek Hudema
Redaktor
Joser Kotrba, vedoucí partner  Deloitte pro Česko a Slovensko
Joser Kotrba, vedoucí partner Deloitte pro Česko a Slovensko
foto: HN - René Volfík

Naše země patří v regionu střední a východní Evropy k těm nejúspěšnějším, říká o Česku Josef Kotrba z poradenské společnosti Deloitte.

Krize přešla, naučila podniky, jak být efektivnější, ale hospodářské oživení je přesto křehké. Podniky sedí na penězích a váhají s investicemi. Přitom investiční prostředí, speciálně ve střední Evropě, je podle Kotrby mnohem lepší než v části západní Evropy.

reklama

HN: Která část z regionu střední a východní Evropy je podle vás nejúspěšnější?

Za pět let, co sestavujeme žebříček největších firem ve střední a východní Evropě, vidíme, že úspěch je koncentrován v České republice a v Polsku, a částečně i na Slovensku.

Mezi partu premiantů patřilo i Maďarsko. Právě Maďarsko nám ale teď dává příklad, že špatnou makroekonomickou politikou lze mnohé pokazit. Zajímavý případ je Rumunska, které v době před krizí velmi rychle dohánělo bohatší země, a zpomalení ekonomiky po krizi je tam hodně vidět.

HN: Proč konkrétně je na tom Maďarsko nyní špatně a my, Slováci a Poláci v regionu nejlépe?

V Maďarsku víceméně z hrdosti nerestrukturalizovali dluh, který měli z komunismu, a pak se tento dluh zvyšoval až do okamžiku, kdy země přestala být v očích věřitelů důvěryhodná. Zároveň tím podrývalo svojí měnu, forint. Domácnosti i podniky si půjčovaly v zahraniční měně, čímž zvýšily citlivost ekonomiky na výkyvy devizových kurzů.

Něčemu podobnému se Česká republika vyhnula. Částečně tím, že jsme z komunismu nezdědili dluh, a také tím, že naše vlády se po pádu komunismu chovaly přece jen relativně odpovědně. A nám i Slovákům určitě pomohl i relativně pružný pracovní trh.

V Polsku je to kvůli silnějším odborům s pružností pracovního trhu horší, ale zase jim pomáhá to, že jde o poměrně velkou ekonomiku. Situace je tu určitě lepší než v zemích na jihu Evropské unie, kde je lepší než někoho propouštět postavit novou továrnu na zelené louce a pokud možno někde jinde.

HN: Vy chválíte podmínky pro podnikání v České republice, i když si na něj značná část podnikatelů stěžuje?

Málo cestují, nebo se v cizině málo dívají okolo sebe. Podnikatelské prostředí v České republice je vlastně docela příjemné a člověk to pozná tehdy, když prochází investiční příležitosti v Česku a vnímá dotazy investorů.

Například otázky španělských investorů týkající se místního pracovního trhu mi připadaly naprosto bláznivé. Říkal jsem si, že si možná myslí, že tady ještě máme komunismus. Nemysleli. Jen se domnívali, že tu máme jejich španělský kapitalismus.

HN: Jako jeden z velkých problémů jsou zmiňovány daně. Považujete je u nás ve srovnání s ostatními státy regionu za vysoké?

V přímých daních patří Česká republika k zemím s nižším, ve srovnání se západní Evropou pak dokonce velmi nízkým zdaněním.

Naproti tomu vedlejší náklady práce, tedy zejména příspěvky na sociální zabezpečení, patří k nejvyšším na světě – sazbu pro příspěvek zaměstnavatele máme dokonce vyšší než tradiční příklady sociálního státu, jako jsou Německo či Švédsko.

Přitom tyto položky jsou pro investory při rozhodování o umístnění výroby do jednotlivých zemí mnohem důležitější než sazby daně z příjmu.

Zajímá Vás, kolik českých podniků se umístilo v žebříčku TOP 500 největších firem regionu střední a východní Evropy? Potvrdí tak fakt, že se v Česku opravdu podnikatelům daří?

To vše najdete exkluzivně ve čtvrteční velké příloze Hospodářských novin s názvem 500 největších firem.

Autoři: Marek Hudema
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
jinde jeste hure? (Jerry)
samozrejme, ze jsou zeme, kde je podnikatelske prostredi mnohem...
Stačí si zajet do Maďarska, (džordž)
chvíli tam pobýt a člověk hned zjistí, že Maďaři jsou stejný "šunt",...
Nevím jestli tohle jsme chtěli ? (No)
Řadu firem uměle zlikvidovaných aby nekonkurovaly, další většinou...
Zamestnanec vse co videla do (Je treba pojmenovavat veci presne)
1.1.roku xx do ccs 25.9. roku xx odevzda statu. Priblizne 9 mesicu...
Re: Partner Deloittu: Úspěšné firmy jsou hlavně v Česku, Maďarsko je špatným příkladem (anonym)
Den daňové svobody byl letos 15.6. a mluví se o tom docela dost...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi, ilustrační foto
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama