Používá se jako konzervant například pro krmiva hospodářských zvířat, uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.
Nedovolenou látku objevili inspektoři ve výrobku Kvašené okurky v slano-kyselém nálevu, v balení 650 g označeném datem použitelnosti do 28. května. Vyrobila ho firma Przedsiebiorstwo Produkcyjno - Handlowe "JARYS" Jan Micyk. Rozbor ukázal, že v odebraném vzorku se nacházelo 710 miligramů kyseliny mravenčí na kilogram.

Stejný polský výrobce podle zjištění SZPI na trh dodal i závadné "Kysané zelí ve slaném nálevu", a to v kilogramovém balení. Povinnost stažení z trhu se vztahuje na šarži označenou dobou použitelnosti do 30. dubna. Zelí obsahovalo 1780 miligramů na kilogram nedovolené kyseliny mravenčí. "Výrobky byly vyhodnoceny jako nevhodné k lidské spotřebě," uvedl Kopřiva.

SZPI nechala výrobky stáhnout několik měsíců po polském skandálu s technickou solí. Vyšlo najevo, že někteří polští potravináři používali při výrobě potravin výrazně levnější sůl určenou k posypu silnic. Na počátku dubna SZPI informovala, že Poláci z trhu potraviny obsahující technickou sůl stáhli. Kritizovala je však za to, že ostatním zemím EU nedali o těchto výrobcích informaci. Toto jednání poškozuje evropské spotřebitele, uvedl tehdy Kopřiva.