Eurozóna nefunguje a současná dluhová krize jen odhalila zásadní vadu, kterou sedmnáctičlenný hospodářský blok má. V rozhovoru ve finanční televizi CNBC to řekl americký investor Warren Buffett, který patří k nejbohatším lidem světa. Samotná slova ale podle něj krizi nevyřeší, evropští činitelé budou muset sjednat úplně nové uspořádání.

"Eurosystém trpí zásadní vadou," řekl Buffett, který přijel do Japonska, aby tam hledal investiční příležitosti. "Vím, že ten systém ve svém současném uspořádání má velkou vadu, a tu nebude možné opravit jen slovy," řekl Buffett, který se do Japonska vydal vůbec poprvé v životě.

 

Buffett, jemuž dlouhodobě úspěšné investice do cenných papírů vynesly přezdívku 'Věštec z Omahy', ale nemá ponětí, jak může dluhová krize v eurozóně skončit. Navzdory potížím se prý ale dají v Evropě najít solidní investice. V této souvislosti zmínil britský řetězec Tesco.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


"Mezi dluhopisy ne, ale mezi akciemi příležitosti jsou. Napadá mě možná tak deset akciových titulů z Evropy, které jsou atraktivní. Jsou tam akcie, které mám rád, a bezvadné podniky. My jsme už dřív koupili Tesco, mohl bych nakoupit víc, kdyby cena ještě klesla," řekl jedenaosmdesátiletý Buffett.

Buffett i nadále věří Japonsku

Spoluzakladatel investiční společnosti Berkshire Hathaway ještě předtím novinářům v japonském Iwaki řekl, že od investic v Japonsku jej neodrazuje ani březnové zemětřesení s následným únikem radioaktivity z elektrárny Fukušima, ani skandál kolem výrobce optické elektroniky Olympus. Buffett chtěl Japonsko navštívit už letos na jaře, cestu ale zrušil právě kvůli zemětřesení.

"Můj pohled na obyvatele Japonska i na japonský průmysl se nezměnil. Minulé měsíce ukázaly, že kvůli cunami se v Japonsku nezastavil byznys ani každodenní život," řekl Buffett. "Olympus můj pohled na investice v Japonsku nezměnil ani v nejmenším," dodal investor s odkazem na skandál ve firmě. Olympus přiznal, že celá desetiletí kryl vysoké ztráty, nově se ale objevila i podezření, že firma je napojena na organizovaný zločin.

Buffett v Japonsku otevřel novou továrnu firmy Tungaloy, která je součástí jedné izraelské společnosti, v níž má Berkshire Hathaway kolem 80 procent akcií. Továrna na výrobu řezných nástrojů leží jen 40 kilometrů od jaderné elektrárny Fukušima.